شرکت تکاب سی ان جی/ تولیدکننده قطعات CNG

خساست و بی‌تدبیری شهرداری‌های کهگیلویه و بویراحمد در پرداخت گازبهای 16 میلیاردی

خساست و بی‌تدبیری شهرداری‌های کهگیلویه و بویراحمد در پرداخت گازبهای 16 میلیاردی

 بارها و بارها از زبان خود مسؤولان شنیده‌ایم که استان کهگیلویه و بویراحمد استانی محروم و کمتر توسعه یافته است، استانی که علی‌رغم همه داشته‌ها و موهبت‌های خدادادی باز هم از استان‌های خشک و بی‌آب و علف و کویری و عاری و خالی از مخازن و معادن الهی محروم‌ تر است.

استانی که اگر بی‌ نظمی‌ ها، بی‌تدبیری‌ ها، بی‌ سلیقگی‌ ها و سهل‌ انگاری‌ ها اجازه می‌ داد اکنون در رده نخست استان‌های برخوردار و توسعه یافته کشور بود.

استانی که نه از منابع عظیم نفت و گازش و نه از رودخانه‌های پرآبش و نه از کوه‌های سربه فک کشیده‌اش استفاده‌ای نمی‌ شود.

استانی که از منابع طبیعی و گیاهان داروییش و از مناظر بکر و دیدنی و چشم‌اندازهای بی‌ بدیلیش برای رفع محرومیت‌ ها استفاده‌ای نشده است.

اما شاید در میان همه دلایلی که ذکر کردیم مهم‌ترین و اولین دلیل این مشکلات بی‌ نظمی‌ هایی باشد که موجب فقر و محرومیت و قعرنشینی در میان استان‌ های کشور شده است.

وقتی اداره آب فیش برق خود را نمی‌پردازد و اداره برق وقعی به بدهی‌ های آب خود نمی‌ گذارد و اداره گاز مالیات شهرداری را نمی‌ دهد و شهرداری سال‌های سال است که بدهی میلیاردی اداره گاز را نمی‌ دهد معلوم است که استان باید در قعر جدول استان‌ های کشور باشد.

چند سال پیش و در دوره استانداری سید حسین صابری آخرین استاندار دولت احمدی‌ نژاد در کهگیلویه و بویراحمد موضوع بدهی‌های ادارات و دستگاه‌ها از جمله شهرداری‌ها به اداره گاز مطرح شد.

به گزارش فارس شائبه‌ای که همواره وجود داشته عدم تمایل شرکت گاز برای دریافت مطالبات خود بوده است.

مردادماه سال 92  بود که سید حسین صابری استاندار وقت با مقصر دانستن مدیران دو شرکت پخش فرآورده های نفتی و شرکت گاز این گونه می‌گوید «جای بسی تعجب است که چرا آقایان مدیر پیگیر وصول مطالبات خود نیستند و مرتب پیگیر تمدید مهلت پرداخت این بدهی ها از سوی شهرداری و بخش خصوصی هستند».

در مهرماه سال 91 طبق آن چه که مسؤولان مرتبط اظهار کرده بودند جایگاه‌های سی‌ان‌جی شهرداری‌های کهگیلویه و بویراحمد مبلغ 25 میلیارد تومان بابت گاز‌بها به شرکت گاز بدهکار بودند که نشان می‌دهد این نوع از بی‌نظمی نزد شهرداری‌های استان سر درازی دارد.

اما اکنون و پس از گذشت 6 سال از آن روزها در نشستی که رحمان خادم مدیرعامل شرکت گاز استان کهگیلویه و بویراحمد با رسانه‌ها برگزار کرد از بدهی 16 میلیارد تومانی سی‌ان‌جی‌های شهرداری‌های استان به شرکت گاز خبر داد.

وی گفت: وصول مطالبات یکی از معیارها و شاخص‌هایی است که در مجمع عمومی شرکت ملی گاز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت گاز استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در حال حاضر شرکت‌های گاز استانی دخلی و خرجی شده‌اند و تنها با وصول مطالبات است که سر پای خود می‌ایستند و هرگونه مماشات و کم کاری در وصول مطالبات برای استان از جهات مختلف بار منفی دارد.

وی از مطالبات 50 میلیارد تومانی شرکت گاز خبر داد و گفت: اکنون این میزان پول از مردم و دستگاه‌ها می‌خواهیم که عمده آن‌ها مربوط به بدهی 16 میلیارد تومانی جایگاه‌های سی‌ان‌جی تحت مدیریت شهرداری‌های استان است.

خادم با تفکیک این بدهی شهرداری‌ها گفت که 12 میلیارد تومان از این مبلغ دست شهرداری یاسوج است و بقیه آن که 4 میلیارد تومان مربوط به سی‌ان‌جی سایر شهرها و مناطق استان است.

 این گونه بی‌ نظمی‌ ها موجب شده که در حال حاضر شاهد افزایش بی‌حد و اندازه مطالبات و بدهی‌ها میان دستگاه‌های مختلف استان باشیم که همچنان روی هم انباشته می‌ شوند و روزی را شاهد خواهیم بود که دستگاه‌ها به هیچ وجه توان پرداخت بدهی‌ ها و وصول مطالبات خود را نخواهند داشت که آن روز نزدیک است.