شرکت تکاب سی ان جی/ تولیدکننده قطعات CNG

جایگاه CNG در کشورمان

جایگاه CNG در کشورمان

www.takab-cng.ir

گاز طبیعی فشرده یا همان سی‌ان‌جی (به انگلیسی: Compressed natural gas) جایگزینی برای بنزین، سوخت دیزل، یا نفت چراغ است، این نوع سوخت نسبت به سوخت‌های یاد شده سوخت «پاک» به حساب می‌آید.

این نوع سوخت نسبت به سوخت‌های یاد شده سوخت «پاک» به حساب می‌آید و چون مانند سوخت‌های یاد شده به محیط نمی‌ریزد ایمنی بیشتری دارد، زیرا گاز طبیعی از هوا سبکتر است و هنگامی که نشت کرده یا بیرون می‌ریزد زود در هوا پراکنده شده و محیط را آلوده نمی‌کند. 

چندی است که مبحث استفاده از گاز طبیعی به عنوان سوخت در وسایل نقلیه، به بحث روز کشورهای خارجی و حتی ایران تبدیل شده‌است.

 آیا گاز طبیعی قادر خواهد بود تا روزی جای بنزین و گازوئیل را بگیرد؟ ایا واقعاً صلاح است که این سوخت را جایگزین سوخت‌های مایع بکنیم؟ گزارشی که مطالعه خواهید کرد، نقد کوتاهی است بر موضوع استفاده از گاز طبیعی یا همان CNGدر وسائط نقلیه . گاز طبیعی چیست؟ 

گاز طبیعی یا متان، سبک ترین هیدروکربن موجود در زمین است. 

فرمول شیمیایی این گاز CH۴ است بدین معنا که هر ملکول متان از ۱ اتم کربن و چهار اتم هیدروژن تشکیل شده‌است. متان همانند نفت و ذغال سنگ یک سوخت فسیلی محسوب می‌شود با این تفاوت که متان از تجزیه بدن موجودات زنده توسط باکتری‌های غیر هوازی بوجود می‌آید.
متان به علت داشتن شکل گازی سریعاً با هوا ترکیب شده و در صورت محترق شدن، با شعله آبی رنگی می‌سوزد.

استفاده از متان در گرمایش ساختمان‌ها و کاربرد آن به عنوان سوخت در نیروگاه‌ها سال‌ها است که ادامه دارد ولی شاید به جرات بتوان گفت که استفاده از ان در صنعت حمل و نقل هیچگاه بصوت اصولی دنبال نشده‌است. دلیل این امر را می‌توان در نفوذ سیاسی و اقتصادی کمپانی‌های عظیم نفتی و سیاست‌های اشتباه خودروسازان جستجو کرد.

* ولی جایگاه متان در کشور ما چگونه ارزیابی می‌شود؟

ایران به لحاظ دارا بودن منابع غنی گاز طبیعی در رتبه دوم (و به عقیده بسیاری از کارشناسان در رتبه اول ) جهان قرار دارد و استفاده صحیح از منابع گاز طبیعی می‌تواند به رشد و شکوفایی اقتصاد آن بینجامد.

متان و موتور اتومبیل: همه ما کمابیش داستان‌های ضد و نقیضی در مورد گاز سوز کردن خودروها و مزایا و معیب آن شنیده‌ایم ولی واقعیت ماجرا از چه قرار است؟ گاز طبیعی بهتر است یا بنزین؟ کدامیک راندمان بالاتری دارد و کدامیک آسیب کمتری به موتور اتومبیل می‌رساند؟

مقایسه مولکولی متان و بنزین: همانگونه که گفتیم هر ملکول متان از یک اتم کربن و چهار اتم هیدروژن تشکیل شده‌است. درمقابل هر ملکول بنزین با نام علمی "اکتان" از هشت اتم کربن و ۱۸ اتم هیدروژن تشکیل شده‌است. 

متان بسیار سبک بوده و به سرعت با هوا ترکیب می‌شود در حالی که برای ترکیب بنزین با هوا باید تدابیری چون ایجاد خلاء (اساس کار کاربراتور)، تزریق بنزین به درون منیفولد یا سیلندر (انژکتور) یا گرم کردن بنزین بیندیشیم.

موتور گاز سوز و موتور بنزینی: برای این که بتوانیم از گاز طبیعی در اتومبیل‌ها استفاده کنیم ابتدا باید آن را فشرده کنیم تا به حالت مایع در آید. به همین علت این نوع سوخت را CNG (Compressed Natural Gas) یا گاز طبیعی فشرده می‌نامند. گاز طبیعی دارای عدد اکتان بالای ۱۰۰ است یعنی از بهترین و مرغوب ترین بنزین هم راندمان بالاتری دارد.

اکتان بالا یعنی قابلیت ایجاد تراکم بیشتر و تراکم بیشتر یعنی تو.ان فوق العاده و مصرف سوخت کمتر. 

یک موتور گاز سوز نسبت به یک موتور بنزینی با حجم و تعداد سیلندر مشابه، قدرت بیشتری دارد ودر مقابل سوخت کمتری مصرف می‌کند ولی چرا مرتباً شکایت و گلایه رانندگان تاکسی که ماشین خود را گاز سوز کرده‌اند به گوش می‌رسد؟ چرا بسیاری معتقدند که اتومبیل گاز سوز در مقایسه با اتومبیل بنزینی توان کمتر و استهلاک بالاتری دارد؟

باید توجه داشت که موتور اتومبیلی چون پیکان خود یک موتو کهنه با استهلاک بالاست و از ابتدای امر به عنوان یک موتور گاز سوز طراحی نشده‌است. 

موتور سمند که در واقع موتور پژو است و بسیاری دیگر از اتومبیل‌هایی که ما اقدام به گاز سوز کردن آن‌ها می‌کنیم همین مشخصه را دارا هستند.

گاز سوز کردن یک اتومبیل کاری تخصصی است و باید با توجه به اصول مهندسی و مکانیکی صحیح انجام پذیرد ولی بهترین راه برای نیل به یک راندمان بالا همانا طراحی موتور از بدو امر به عنوان یک موتور گاز سوز است. 

گاز طبیعی بصورت خالص و بدون افزودن هر گونه ماده‌ای سوزانده می‌شود در حالی که بنزین با چندین نوع ماده افزودنی مخلوط می‌شود تا هم فراریت آن افزایش یابد و هم باعث کارکرد نرم تر قطعاتی چون سوپاپ‌ها بشود.

از جمله این مواد افزودنی که همگی سرطان زا و کشنده هستند می‌توان به تترا اتیل سرب (در بنزین‌های سرب دار) و بنزین (که باعث سرطان کبد می‌شود) اشاره کرد. 

زمانی که موتور اتومبیل سرد است، بنزین بر روی دیواره سیلندرها تقطیر می‌شود و به پایین یعنی به سمت کاتل روغن سرازیر می‌شود. این مقدار اگر چه بسیار نا چیز و غیر قابل اندازه گیری است ولی در دراز مدت باعث خراب شدن روغن و از بین رفتن خاصیت روانکاری روغن می‌شود در حالی که گاز طبیعی حتی در دمای ۱۰ درجه زیر صفر هم تقطیر نمی‌شود و حتی اگر در مجاورت روغن قرار گیرد باعث خراب شدن آن نخواهد شد.

کارکرد خشک موتورهای گاز سوز بیشتر یک ذهنیت اشتباه است چرا که روغن موتور اتومبیل‌های گاز سوز دیرتر خراب می‌شود. با این حال استفاده از مکمل‌های روغن برای کاهش اصطحلاک جداره سیلندرها پیشنهاد می‌شود.

* یک موتور گاز سوز و توربو تا ۲ برابر موتورهای بنزینی قدرت دارد ولی مصرف سوخت آن کمتر از موتور بنزینی

مهمترین مسئله‌ای که باعث شده تا دولت ایران به فکر گاز سوز کردن خودروها بیفتدیکی آلودگی هوا و دیگری کاهش واردات بنزین و جلوگیری از خروج ارز از کشور است. اتومبیل‌های گاز سوز، اگر چنانچه موتور آن‌ها درست تنظیم شود، دارای مصرف بسیار کمی هستند و آلودگی آن‌ها به هیچ عنوان قابل مقایسه با اتومبیل‌های بنزینی نیست.

میزان اکسید ازت خارج شده از اگزوز اتومبیل‌های گاز سوز تا ۷۵ درصد کمتر از انواع مشابه بنزینی است. گاز طبیعی بر خلاف بنزین فاقد گوگرد است و دود حاصل از سوختن آن عاری از اکسید گوگرد است. 

میزان مونو اکسید کربن آن بسیار کمتر از سخت ترین استانداردهای موجود در آمریکا و اروپاست. مقدار ذرات معلق نیز عملاً به صفر می‌رسد.

بصورت خلاصه می‌توان اینچنین نتیجه گیری کرد که گاز سوز کردن تاکسی‌ها و اتوبوس‌های شهری چون تهران باعث کاهش آلودگی هوا تا میزان ۴۰ درصد خواهد شد.

تاکنون تعدادی از اتوبوس‌ها و تعداد بیشتری از تاکسی‌ها و اتومبیل‌های سواری در ایران (بیشتر در تهران) گاز سوز شده‌اند ، ولی این مقدار هنوز کافی نیست. مسئله دیگری که ما را به تفکر وا می‌دارد مصرف بنزین در کشور است. 

متأسفانه ایران از نظر سرانه مصرف بنزین رکورد دار است. این امر علاوه بر ایجاد آلودگی هوا باعث خروج مقادیر هنگفتی ارز برای واردات بنزین از کشورهای عربی می‌شود. گاز سوز کردن تاکسی‌ها و اتوبوس‌های تهران علاوه بر کاهش آلودگی هوا، تا ۳۰ درصد از واردات بنزین خواهدکاست.

اعمال این سیاست در سراسر کشور نتایج بهتری نیز در پی خواهد داشت. بودجه‌ای که به واردات بنزین اختصاص می‌یابد چیزی در حدود سالانه ۲ میلیارد دلار است. 

اگر همین میزان بودجه را، تنها برای یک بار، صرف تاسیس ایستگاه‌های سوخت رسانی و گاز سوز کردن اتومبیل‌ها کنیم، برای همیشه مشکل کمبود بنزین که به وارد کردن آن و خروج ارز منجر می‌شود، و معضل آلودگی هوا را حل کرده‌ایم . به امید روزی که دیگر بوی زننده دود اگزوز اتومبیل‌ها و اتوبوس مشام ما را آزار ندهد.